/

محصولی یافت نشد!

بازگشت

خرید دانه قهوه فله ای

با در نظر گرفتن اینکه بیش از 70 کشور در دنیا گیاهان قهوه را کشت می کنند، خرید دانه قهوه فله ای برای کافی شاپ تخصصی شما، می تواند کاری دلهره آور به نظر برسد. گزینه های تقریباً بی پایانی وجود دارند: قهوه 100٪ ارگانیک، قهوه تجارت منصفانه، قهوه طعم دار، قهوه بدون کافئین، قهوه کافئین بالا و ... . شما همچنین باید یک تامین کننده قابل اعتماد پیدا کنید که با اصول و ارزش های تجاری شما مطابقت داشته باشد. 

اگر خرید دانه قهوه فله ای، انتخاب شما برای تامین محصول موردنیاز کسب و کارتان است، این راهنما به شما کمک می کند تا در فرآیند منبع یابی سردرگم نشوید. ما برایتان هر آنچه برای خرید دانه قهوه فله ای نیاز دارید را جمع آوری کرده ایم؛ از نحوه انتخاب قهوه از کدام مناطق برای استفاده در کافه شما، تا تعیین نوع تامین کننده ای که برای کسب و کار شما بهترین کارایی را دارد.

یک گونی قهوه آسیاب نشده

راهنمای خرید دانه قهوه به صورت فله ای


مرحله 1. شناخت سلیقه و ذائقه مشتریان

سفر شما برای خرید دانه قهوه فله ای، با طعمی که می خواهید در کافی شاپ خود به نمایش بگذارید، شروع می شود. به عنوان مثال، آیا می خواهید یک اسپرسو با طعم میوه ای ارائه دهید؟ اگر چنین است، پس به دنبال مخلوط یا قهوه های تک منشا از کشورهایی مانند اتیوپی یا کلمبیا باشید.

برای اینکه بتوانید در این مرحله به درستی گام بردارید و از ابتدا در خرید دانه قهوه فله ای دچار مشکل نشوید، باید سلیقه مشتریانتان را بشناسید. آن ها چه نوع قهوه ای را بیشتر دوست دارند؟ کدام نت ها و رایحه ها به طور کلی پرطرفدارتر است؟ سوال هایی از این دست، کمک می کند تا بتوانید قبل از خرید دانه قهوه فله ای، محصول مورد نظر خود را به درستی انتخاب کنید؛ زیرا اگر در مرحله انتخاب و خرید دانه قهوه فله ای دچار اشتباه شوید، از چندین جهت کسب و کارتان در معرض خطر قرار می گیرد. البته برعکس این موضوع هم وجود دارد. اگر به درستی انتخاب کنید، خرید دانه قهوه فله ای باعث می شود حاشیه سودتان افزایش پیدا کند و بتوانید کسب و کارتان را با آن سود، گسترش دهید. اولین نکته ای که باید پیش از خرید دانه قهوه فله ای بدانید، مشخصات طعم منشاهای مختلف است.


یک: توجه به طعم قهوه

خرید دانه قهوه فله ای از مناطق مختلف، به معنای داشتن طعم های مختلف است. این بدان معنی است که تفاوت طعم بین قهوه ها، وابسته به منطقه ای است که آنها از آن آمده اند. اغلب قهوه خور های ماهر، یک منشا مشخص داشته که واقعاً آن را دوست دارند. این فقط یک ادعا برای نگاه کردن به این موضوع نیست و واقعیت فراتر از تصور شماست؛ به طوری که شما واقعاً می توانید تفاوت های طعم های مختلف را از یک مبدأ تا مبدأ دیگر پیدا کنید و اگر فرصتی برای مزه کردن کنار هم به شما داده شود، هر کسی می تواند تفاوت ها را تشخیص دهد. به طور کلی، اگر قصد خرید دانه قهوه فله ای را دارید، می توان سه منطقه اصلی کشت قهوه را نام برد. آفریقا، آمریکا و آسیا.

«طعم قهوه آفریقا»

بیشتر قهوه های آفریقایی، به خاطر میوه هایی که عمدتاً از اسیدیته های با کیفیت بالا تهیه می شوند، شناخته می شوند. اغلب تکنیک های فرآوری مورد استفاده به شفاف سازی این طعم های میوه ای کمک می کنند. قهوه های کنیایی دارای اسیدیته انگور سیاه، انگور یا حتی گوجه فرنگی هستند، همراه با مقدار کمی شیرینی. بیشتر قهوه های کنیایی فقط به همین دلیل محبوب هستند: طعم متمایز آنها در فنجان. 

اگر کمی جلوتر به سمت شمال بروید، به یکی از متمایزترین مناطق برای طعم در جهان برخورد می کنید. قهوه های اتیوپی، اغلب همان قهوه ای هستند که مردم به آن علاقه دارند. یک قهوه طبیعی اتیوپی، شیرین و آبدار خواهد بود، با ویژگی های بسیار آشکار که به زغال اخته یا توت فرنگی متمایل است. از طرف دیگر، یک گونه پردازش شده، دارای طعمی شبیه لیمو است و دارای رایحه های گلی به خصوص گل یاسمن مانند است. برای خرید قهوه خام به دسته بندی این محصول مراجعه نمایید.

یک سرتاس قهوه دارک

«طعم قهوه اندونزی»

در ادامه، طعم های اندونزی را بررسی می کنیم. قهوه اندونزی عمدتاً از طریق روش پردازش مرطوب فرآوری می شود و این باعث ایجاد یک بدنه خاکی متمایز می شود. قهوه سوماترا، معمولاً سنگین و پیچیده است و گاهی اوقات طعم معطری دارد. اگر یک قهوه طبیعی اندونزی را خریداری کنید، می توانید طعم های توت مانند را در آن حس کنید. قهوه های پاپوآ گینه نو واقعاً دارای اسیدهای تمیز و مرکباتی هستند و می توانند گیاهی و پیچیده باشند، اما مهمتر از همه، این نکته است که متعادل هستند.


«آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی»

صرفاً گفتن «آمریکا» برای ذکر منشا در هنگام خرید دانه قهوه فله ای، کار اشتباهی است. در واقع سه منطقه در آمریکا وجود دارد که قهوه صادر می کنند: شمال، مرکز و جنوب. قهوه های پاناما اغلب به عنوان یکی از بهترین ها در نظر گرفته می شوند و اغلب قیمت های بالا تری نسبت به سایر انواع قهوه دارند. آنها آبدار و میوه ای و گلدار هستند. هندوراس و از طرف دیگر، قهوه های کاستاریکا معمولاً متعادل هستند و دارای اسید مالیک واضح هستند و به همین دلیل، طعم هایی مانند سیب ایجاد می کنند. قهوه های گواتمالا بیشتر شبیه کاکائوی خام هستند و کیفیت بسیاری از مخلوط ها را افزایش می دهند.

آمریکای جنوبی و در راس آن، برزیل، بزرگترین تولید کننده قهوه در جهان است. این قاره از نظر کشورهایی که بیشترین تولید قهوه را دارند، رتبه یک (برزیل) و رتبه سه (کلمبیا) را در خود دارد. قهوه های برزیل به تمیزی قهوه های آمریکای مرکزی نیستند، اما بسیار متعادل هستند و نت های شکلاتی شیرین و کارامل را تداعی می کنند. کلمبیایی ها شبیه هم هستند، اما معمولاً از نظر اسیدی کمی ترد هستند و به ترکیبات شیرینی پانلا و شربت افرا شبیه اند. 


«قهوه سایر نقاط جهان»

عوامل مختلف محیطی و منطقه ای بر تفاوت طعم ظریف و چشمگیر بین قهوه تأثیر می گذارند. خاک، ارتفاع، خورشید، باد و بارندگی همگی در شکل دادن به طعم فنجان روزانه شما نقش دارند. بنابراین اکنون، هنگامی که در حال نوشیدن یک قهوه هستید یا دارید تصمیم می گیرید که کدام قهوه برای خرید قهوه فله ای مناسب تر است، باید همه مواردی که گفته شد را در نظر بگیرید تا دچار اشتباه نشوید و بتوانید طعم دلخواهتان را پیدا کنید.

قهوه آسیاب شده در پیمانه

دو: اهمیت پردازش قهوه

یکی از نکات مهم دیگری که بر روی طعم قهوه اثر می گذارد، چگونگی روش پردازش قهوه است. 


سه روش رایج پردازش دانه های قهوه 

  • طبیعی/شسته نشده:

هنگامی که گیلاس های قهوه به حد ایده آل رسیدند، کشاورزان آن ها را از درختان می چینند، روی قفسه های خشک کن قرار می دهند و در آفتاب خشک می کنند تا پالپ و موسیلاژ (میوه اطراف دانه) کاملاً از بین برود. این معمولاً سه تا شش هفته طول می کشد و مشخص شده است که قهوه پردازش شده با این روش، مشخصات طعم روشن تر و بدن پرتری را ایجاد می کند. این فرآیند بیشتر در آب و هوای خشک و گرم با رطوبت کم مانند اتیوپی، برزیل یا یمن استفاده می شود.

  • خمیری/عسلی:

در این روش قبل از اینکه دانه های قهوه را مانند روش طبیعی یا شسته نشده در آفتاب خشک کنند، کشاورزان پوست گیلاس های قهوه رسیده را جدا می کنند، اما موسیلاژ چسبناک و گوشتی داخل آن را دست نخورده باقی می گذارند. این فرآیند که معمولاً حدود دو هفته طول میکشد و تقریباً بیشتر به دانه ها توجه می شود، شیرینی کلی و طعم متعادلی ایجاد می کند. این روش بیشتر در کاستاریکا استفاده می شود.

  • کاملاً شسته شده:

کشاورزان پس از چیدن گیلاس های رسیده قهوه، آنها را در یک خمره آب قرار می دهند و هر چیزی را که شناور می شود از آن جدا می کنند. سپس کشاورزان از مقادیر زیادی آب برای حذف پالپ و موسیلاژ از گیلاس های باقی مانده استفاده می کنند؛ سپس دانه های تمیز شده را تخمیر می کنند یا از ماشین برای شستشو استفاده می کنند و در نهایت آنها را خشک می کنند. این فرآیند معمولاً حدود چهار هفته طول می کشد و به قهوه اجازه می دهد تا طعم ذاتی خود دانه را در مقابل پذیرش طعمی از روش پردازش، حفظ کند. این روش، بیشتر در کشورهایی با آب و هوای مرطوب تر، مانند کنیا، که فاقد آب و هوای مناسب برای خشک کردن آفتاب هستند، استفاده می شود. با این حال، در حال حاضر به طور فزاینده ای رایج است که قهوه های شسته شده را، در هر مبدایی که دانه های عربیکای با کیفیت را تولید می کند، مشاهده کنید. بنابراین اگر برای خرید دانه قهوه فله ای، قهوه عربیکا را انتخاب کرده اید، می توانید تا حد زیادی مطمئن باشید که دانه ها با این روش پردازش شده اند.


سه : میزان رست شدن دانه قهوه

چون در خرید دانه قهوه فله ای، آنقدرها با بسته بندی های مرسوم رو به رو نیستید، مهم است که از میزان رست شدن قهوه ای که خریداری می کنید، مطلع باشید. انواع رست هایی که مرسوم اند، شامل رست های لایت، دارک و مدیوم می شوند. در واقع این نام ها بیانگر این هستند که دانه های قهوه خام چقدر برشته شده اند. میزان برشته شدن از این نظر مهم است که تاثیر بسیار زیادی بر روی طعم قهوه خواهد گذاشت. در این قسمت می خواهیم این تاثیر را بررسی کنیم.

در قهوه لایت رست، ما با طعم ملایم تری رو به رو هستیم؛ چرا که دانه ها فقط در حد ایجاد یک ترک برشته می شوند و میزان رست شدن، آنقدر نیست که طعم اصلی قهوه را بکاهد؛ بنابراین هم طعم آن بیشتر به قهوه خام شباهت دارد و هم در مقایسه با سایر انواع رست ها، میزان کافئین بیشتری را در خود حفظ می کند.

قهوه مدیوم رست، به این صورت است که پس از  ایجاد ترک اول در دانه های قهوه و با شروع ایجاد دومین ترک، فرایند رست شدن متوقف می شود. اگر تا کنون دفعات زیادی خرید قهوه به خصوص خرید دانه قهوه فله ای را انجام داده باشید، می دانید که قهوه مدیوم رست(حتی سایر اعضای خانواده مدیوم مانند مدیوم لایت و مدیوم دارک) بیشترین سهم را در بازار قهوه به خود اختصاص داده اند. طعم این رست در مقایسه با قهوه لایت رست، قوی تر اما باز هم متعادل است.

در قهوه دارک رست، ما با یک قهوه کاملا برشته رو به رو هستیم که طعم عمده خود را از فرآیند رست شدن می گیرد و طعم و رایحه ای قوی دارد. این طعم، بیشتر مورد توجه دوست داران اسپرسو است و به همین دلیل است که در تهیه اسپرسو، از قهوه دارک رست استفاده می شود. جدا  از کشور های دلخواه خود، هنگام تهیه دانه قهوه فله ای باید چندین فاکتور دیگر را نیز در نظر بگیرید. این موارد شامل در دسترس بودن، هزینه، نوع واردکننده و حتی فضای سیاسی یک کشور است. 


بیشتر بخوانید: خرید قهوه کیلویی


مخلوطی از پودر قهوه و قهوه آسیاب نشده


مرحله 2. انتخاب تامین کننده

اکنون که ایده و اطلاعات بهتری در مورد اینکه کدام دانه های قهوه از کدام کشورها با طعم دلخواه شما مطابقت دارند، دارید، آماده انتخاب یک تامین کننده قهوه هستید. اگر قصد دارید خودتان دانه های قهوه را رست کنید، باید به سراغ خرید دانه قهوه فله ای خام بروید. مزیت این رویکرد، کنترل بیشتر بر روی محصول تان است و می توانید میزان رست شدن تان را خودتان انتخاب کنید.

از سوی دیگر، اگر برشته کردن دانه ها بخشی از برنامه تجاری شما نیست، می توانید قهوه را نسبتاً آسان و مقرون به صرفه از یک روستر عمده خریداری کنید. یکی از مزایای اصلی این رویکرد این است که می توانید دستگاه های برشته کننده مختلف را مشخص کنید و به مشتریان تنوع بیشتری ارائه دهید، زیرا لازم نیست نگران فروش مقدار زیادی از یک نوع قهوه خاص باشید.


مرحله 3. خرید دانه قهوه فله ای

برای خرید دانه قهوه فله ای، دانستن قیمت منصفانه و معمول دانه ها امری واجب است. به عبارتی شما باید بتوانید به سوالاتی از این دست پاسخ دهید که برای دانه های با کیفیت چقدر باید پرداخت کرد؟ هر نوع دانه قهوه چقدر هزینه دارد؟ اگر تصمیم به خرید دانه قهوه فله ای از یک روستر عمده فروشی دارید، انتخاب قهوه مناسب برای کسب و کار شما تا حد زیادی به سلیقه و دسترسی بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر به نوع قهوه ای که می خواهید بفروشید دسترسی محلی ندارید، باید هزینه و زمان اضافی برای ارسال قهوه از یک فروشگاه دیگر پرداخت کنید.

جدول زمانی سفارش: با توجه به ماهیت حساس قهوه، جدول زمانی شما برای سفارش و خرید دانه قهوه فله ای، برای اطمینان از یک محصول با کیفیت و معطر بسیار مهم است. اکثر روسترهای عمده فروش، دستورالعمل هایی را برای نگهداری و سفارش قهوه خود ارائه می دهند. به طور کلی، برنامه ریزی کنید که از قهوه های کامل در عرض ۲ تا ۳ ماه پس از تحویل و اسپرسو تا 12 هفته بعد از تاریخ برشته شدن آن استفاده کنید.

موکاپا پر از قهوه آسیاب نشده