/
پربازدیدترین

فیلتر

 • فیلتر ها

 • جستجو
 • قهوه بدون کافئین

  اگر به دنبال قهوه ای خوش طعم و بدون کافئین می گردید، به جای درستی آمده اید! قهوه کافئین دار در صورت مصرف در سطوح معقول، می تواند فواید بسیاری برای سلامتی مانند افزایش انرژی و بهبود خلق و خو داشته باشد. اما، از آنجایی که جوانان نگران تأثیرات برخی محصولات بر بدن و ذهن خود هستند، مصرف قهوه بدون کافئین جذاب تر می شود. همین موضوع و دلایل مشابه مانند اینکه برخی افراد توانایی مصرف کافئین را ندارند، سبب شد تا ایده تولید قهوه بدون کافئین مطرح شود. حالا می خواهیم همه چیز در مورد خرید قهوه بدون کافئین، از روش تولید تا خواص و چرایی خرید قهوه بدون کافئین را بیان کنیم. قبل از اینکه در مورد این فواید بدانید، باید تفاوت بین قهوه معمولی و قهوه بدون کافئین را متوجه شوید.


  منشاءکافئین کجاست؟

  کافئین یکی از رایج ترین مواد مصرفی در جهان است که در بیش از 60 نوع گیاه مختلف از جمله قهوه قابل ردیابی است. در درخت قهوه، کافئین در درجه اول در دانه خام قهوه یا همان میوه گیاه یافت می شود. این دانه های خام، همان دانه های قهوه سبز هستند که پس از برشته شدن، قهوه ای را ایجاد می کنند که در فنجان قهوه روزانه خود از آن لذت می برید.

  طرح قهوه بدون کافئین

  قهوه بدون کافئین چند درصد کافئین دارد؟

  خرید قهوه بدون کافئین و مصرف آن، یک جایگزین عالی برای زمانی است که به یک نوشیدنی خوش طعم از خانواده قهوه نیاز دارید؛ اما به هر دلیلی مصرف کافئین را ترجیح نمی دهید. اما ممکن است در هنگام خرید قهوه بدون کافئین، برایتان سوال شده باشد که چقدر از کافئین موجود در قهوه حذف شده است تا قهوه بدون کافئین تولید شود؟

  حقیقت این است که فرآیند های رایج کافئین زدایی، 97 درصد از کافئین موجود در دانه های قهوه را حذف می کنند. با توجه به برندی که خریداری می کنید، این درصد ممکن است کمی کمتر یا حتی بیشتر باشد. خبر خوب این است که یک فنجان قهوه بدون کافئین در مقایسه با قهوه معمولی که حاوی حدود 95 میلی گرم کافئین است، تنها در حدود 2 میلی گرم کافئین دارد. این مقدار کافئین، آنقدر کم است که دیگر لازم نیست نگران آن باشید و می توانید با خیال راحت خرید قهوه بدون کافئین و تهیه نوشیدنی از آن را در برنامه روزانه زندگی خود بگنجانید.


  تاریخچه قهوه بدون کافئین

  اولین روش تجاری موفق کافئین زدایی قهوه در سال 1903 توسط لودویگ اختراع شد. روزلیوس، یک تاجر قهوه آلمانی و موسس شرکت Kaffee HAG بود که روش مخصوص به خود، موسوم به روش روزلیوس را ابداع کرد. در فرآیند رزلیوس، دانه های قهوه با محلول آب نمک (آب نمک) بخار می شوند و سپس با یک حلال شیمیایی به نام بنزن تصفیه می شوند تا کافئین استخراج شود.  این فرآیند دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد؛ زیرا محققان دریافتند که مصرف بنزن، حتی در مقادیر کم می تواند باعث بروز سرطان در انسان شود. 

  با این حال، در حال حاضر راه های ایمن تر و بهتری برای کافئین زدایی دانه های قهوه وجود دارند که طی سالیان اخیر به تدریج ابداع شده اند و آنقدر با سابقه نیستند. اگرچه راه های زیادی برای تولید قهوه بدون کافئین وجود دارد، اما هر فرآیند، شامل خیساندن دانه ها در آب گرم پس از برداشت است. با انجام این کار قبل از برشته کردن، طعم لذیذ آن حفظ می شود و در عین حال دانه ها را نرم می کند تا کافئین به راحتی حذف شود. اما اگر مایل به خرید قهوه کافئین بالا هستید می توانید روی عبارت مورد نظر کلیک کنید.

  انواع دانه قهوه و پودر قهوه

  قهوه بدون کافئین مفید است یا مضر؟

  برای این که بفهمیم خرید قهوه بدون کافئین و مصرف آن، خوب است یا بد، ابتدا باید روش های تولید قهوه بدون کافئین را بشناسیم؛ چرا که پاسخ این سوال تا حد زیادی به این موضوع وابسته است که شما در هنگام خرید قهوه بدون کافئین، کدام برند را انتخاب می کنید و آن برند از چه روش تولیدی استفاده کرده است. دو گروه از روش های کافئین زدایی وجود دارد که در هر گروه، به صورت جداگانه دو زیر گروه دیگر دارد. دو گروه های اصلی شامل فرآیندهای مبتنی بر حلال و فرآیندهای غیر حلال هستند.

  در فرآیندهای کافئین زدایی بر پایه حلال، روش حلال غیر مستقیم و حلال مستقیم وجود دارد. در فرآیندهای غیر حلال، روش آب سوئیس و روش دی اکسید کربن وجود دارد. همانطور که از نام آن ها پیداست، دسته بندی ها بر اساس استفاده از حلال یا عدم استفاده از حلال شکل گرفته اند.

  فرآیندهای کافئین زدایی از قهوه، مزایا و معایب خود را دارند؛ بنابراین فنجان بعدی قهوه بدون کافئین شما به ترجیحات شما بستگی دارد. با این حال، خوب است بدانید که هر فرآیند چگونه کار می کند یا ایمن ترین فرایند برای کافئین زدایی از قهوه کدام است. دانستن این موضوع، دست شما را در هنگام خرید قهوه بدون کافئین باز می گذارد تا انتخابی درست داشته باشید.

  صرف نظر از فرآیند انتخاب شده برای کافئین زدایی، یک مرحله که همیشه مشترک است، این است که دانه های قهوه با خیساندن آن ها در آب گرم، آماده می شوند تا قبل از بو دادن، نرم شوند. این افزایش رطوبت باعث می شود کافئین به راحتی قابل جدا شدن باشد و در عین حال، طعم واقعی قهوه در آن حفظ شود. هنگامی که کافئین استخراج یا حل شد، برشته کنندگان ماهر، اسیدیته، طعم و رایحه ی دانه های قهوه بدون کافئین را بررسی و کنترل می کنند و سپس فرآیند خشک سازی و سپس رست کردن دانه های قهوه صورت می گیرد. 

  ایمن ترین روش برای تولید قهوه بدون کافئین، روش های کربن دی اکسید مایع و آب سوئیس هستند؛ چرا که در این روش ها از هیچ گونه مواد شیمیایی مضر استفاده نمی شود.

  فرآیند کافئین زدایی با کربن دی اکسید، با دانه های قهوه سبز آغشته به آب که در یک مخزن فولادی ضد زنگ مهر و موم شده اند، آغاز می شود. دی اکسید کربن مایع با فشار بسیار بالا به مخزن وارد می شود. این فرآیند باعث می شود کافئین موجود در قهوه استخراج شده و به همراه کربن دی اکسید از مخزن خارج شود. آن چه باقی می ماند، قهوه ای است که تمام ویژگی های یک قهوه معمولی را دارد و عطر و طعم واقعی آن حفظ شده است؛ اما با این تفاوت که فاقد کافئین است.

  فرآیند آب سوئیس، همچنین به عنوان فرآیند "کافئین زدایی فرآوری شده با آب" نیز شناخته می شود. این روش بر حلالیت کافئین در آب و ویژگی اسمز برای حذف کافئین از دانه های قهوه، متکی است. در روش آب سوئیس، ابتدا دانه های قهوه در آب داغ خیس می شوند تا کافئین موجود در آن ها در آب حل شود. مشکل این جاست که قندها و سایر ترکیبات طعم دهنده قهوه نیز در آب حل می شوند. بنابراین به منظور ایجاد یک قهوه خوش طعم و حفظ عطر و طعم اصلی قهوه، مخلوط حاصل، از فیلتر زغالی عبور داده می شود. کافئین یک مولکول بزرگ است، بنابراین در حالی که قندها و ترکیبات طعم دهنده در آب باقی می مانند که به آن عصاره قهوه سبز می گویند، کافئین فیلتر شده و در ترکیبات نهایی جایی نخواهد داشت. این عصاره برای خیس کردن دسته بعدی دانه های قهوه سبز استفاده می شود، بنابراین طعم آن توسط دانه های بعدی حفظ شده و تنها کافئین است که از قهوه حذف میشود و این چرخه مجددا با دانه های جدید تکرار می شود.

  احتمالا بتوانید نام فرآیند آب سوئیس(یا آب کوهستانی) را روی یک بسته بندی قهوه بدون کافئین مشاهده کنید. مشاهده آن، نشان می دهد که کافئین زدایی از قهوه، بدون استفاده از مواد شیمیایی بوده است و می توانید خرید قهوه بدون کافئین را انجام داده و با خیال راحت آن را مصرف کنید. نوش جان!


  بیشتر بخوانید: خرید قهوه ترک


  یک فنجان قهوه بدون کافئین

  فواید قهوه بدون کافئین برای سلامتی

  خرید قهوه بدون کافئین و مصرف آن، برای افراد مبتلا به مشکلات معده مفید است. افرادی که از بیماری های خاص مانند lBS رنج می برند، باید مراقب باشند که چه غذاها و نوشیدنی هایی مصرف می کنند. برای مثال، پزشکان معمولاً به افرادی که مشکلات گوارشی دارند، توصیه می کنند از نوشیدنی های حاوی کافئین و شکر پرهیز کنند، زیرا مصرف این گونه نوشیدنی ها و خوراکی ها، می تواند باعث اسهال شود.

  افرادی که می خواهند قهوه بنوشند؛ اما مشکلات گوارشی دارند باید خرید قهوه بدون کافئین را انتخاب کنند. قهوه بدون کافئین نسبت به قهوه معمولی کافئین دار، اسیدیته کمتری دارد. این بدان معناست که نوشیدن قهوه بدون کافئین کمتر باعث درد معده، گرفتگی عضلات یا مشکلات گوارشی می شود. 


  • وجود مقدار زیادی آنتی اکسیدان

  قهوه بدون کافئین، حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است که به بدن، در پیشگیری از بیماری ها، مبارزه با بیماری ها و حفظ سلامت کمک می کند. بسیاری از متخصصان پزشکی پیشنهاد می کنند نوشیدن یا خوردن مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان بالا، به بهبود سیستم قلبی عروقی، مبارزه با سرطان و جلوگیری از بیماری های رایج مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا کمک می کند. بنابراین، اگر مشتاق مصرف نوشیدنی های خانواده قهوه هستید؛ اما می خواهید سالم بمانید، خرید قهوه بدون کافئین و بدون شکر یا خامه اضافه، بهترین گرینه برای شماست.


  • عدم وجود تاثیرات منفی کافئین

  یکی از بزرگترین دلایلی که مردم یک نوشیدنی بدون کافئین را برای نوشیدن انتخاب می کنند، اجتناب از اثرات کافئین است. در حالی که کافئین می تواند انرژی و خلق و خوی ملایمی را ایجاد کند و اثرات درمانی بسیاری دارد؛ اما برخی از عوارض جانبی نامطلوب نیز وجود دارند که ممکن در اثر مصرف کافئین ایجاد شوند.

  افرادی که به کافئین حساس هستند، می توانند بدون نگرانی قهوه بدون کافئین بنوشند. قهوه بدون کافئین، قهوه ای است که درصد قابل توجهی از کافئین آن حذف شده است. شرکت های تولید کننده قهوه بدون کافئین به طور معمول بیش از ۹۰ تا ۹۵ درصد از کافئین موجود در قهوه معمولی را حذف می کنند و تنها درصد ناچیزی از کافئین در قهوه باقی می ماند که قابل چشم پوشی است. با این حال، بسیاری از طعم ها و ویژگی های یک فنجان قهوه معمولی حفظ خواهد شد و در زمان خرید قهوه بدون کافئین، هرگز نباید نگران از دست دادن طعم واقعی قهوه باشید.


  فنجان قهوه وسط مقدار زیادی دانه قهوه


  • کمک به سم زدایی از بدن 

  اگر در زمان خرید قهوه بدون کافئین، به بسته بندی آن توجه کنید، متوجه خواهید شد که قهوه بدون کافئین، حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین B3 است که با نام نیاسین نیز شناخته می شود. نیاسین یکی از معروف ترین ویتامین های خانواده B است که به بدن در کاهش کلسترول، مبارزه با آرتریت، بهبود عملکرد مغز و کاهش خطر حمله قلبی کمک می کند. در حالی که ویتامین B3  یکی از ویتامین های ضروری بدن بوده و وجود آن برای عملکرد صحیح بدن لازم است، اما بسیاری از افراد از کمبود آن رنج می برند. ویتامین B3 به پاکسازی و سم زدایی بدن کمک می کند. علاوه بر این، می تواند به از بین بردن مواد شیمیایی خارجی، کاهش استرس و کاهش اضطراب کمک کند.


  • درمان ریفلاکس

  قهوه سنتی اسیدهای زیادی دارد که می تواند برای افراد مبتلا به بیماری های مختلف، از جمله ریفلاکس اسید ، مشکلاتی ایجاد کند. ریفلاکس اسید که به عنوان بیماری ریفلاکس معده به مری نیز شناخته می شود، زمانی است که اسید معده در خلاف جهت صحیح، حرکت کرده و وارد مری شده و پوشش داخلی را تحریک می کند. این تحریکات منجر به ایجاد حس سوزش در قفسه سینه می شوند؛ اما داستان به همین جا ختم نمی شود. اسیدی که به مری باز می گردد، به تدریج پوشش مخاطی مری را تخریب کرده و منجر به ایجاد آسیب های جدی در مری خواهد شد؛ آسیب هایی که می توانند حتی به ایجاد سرطان مری ختم شوند.

  خرید قهوه بدون کافئین و مصرف آن، میزان اسیدیته را در بدن شما کاهش می دهد. درنتیجه مدیریت علائم ریفلاکس اسید مانند سوزش سر دل و درد قفسه سینه آسان تر خواهد شد. بنابراین اگر از ریفلاکس خسته شده اید و دیگر نمی خواهید بعد از خوردن هر وعده غذایی، سوزش قفسه سینه و علائم مشابه را تجربه کنید، خرید قهوه بدون کافئین پیشنهاد ما به شماست.
  قیمت قهوه بدون کافئین 

  قهوه بدون کافئین، قهوه ای است که در جهت حذف بیشتر کافئین موجود در دانه ها فرآوری شده است. برای خرید قهوه، بازارهای مختلفی در دسترس و با گسترش آنلاین شاپ ها، طرفداران خرید قهوه بدون کافئین، انتخاب های بیشتری خواهند داشت؛ اما بهترین فروشگاه برای خرید قهوه بدون کافئین کجاست؟

  در قدم اول باید فروشگاه های خرده فروش را کنار بگذارید؛ چرا که محصولات این فروشگاه ها به دلیل چرخش محصول کم، تازه نیستند و در نتیجه، عطر و طعم واقعی قهوه بدون کافئین را از دست خواهید داد. کافی شاپ ها هم نمی توانند گزینه مناسبی برای خرید قهوه بدون کافئین باشند؛ به این دلیل که در اکثر موارد، تنوع محصولات ارائه شده به اندازی کافی نیست و باید هزینه های جستجو و رفت و آمد و دردسرهای دیگر را نیز به هزینه اصلی قهوه اضافه کنید و چه بسا نتوانید قهوه بدون کافئین مورد نظرتان را پیدا کنید. خب پس از کجا باید قهوه بخریم؟

   ما در مجموعه قهوه خانه سعی بر این داشته ایم تا با ارائه دامنه زیادی از محصولات تازه و اورجینال، دست دوست داران قهوه را در انتخاب بازگذاشته و بهترین محصولات دنیای قهوه از جمله قهوه بدون کافئین را، بی دردسر و تنها با چند کلیک، به دست آن ها برسانیم. باور نمی کنید؟ یکبار خودتان امتحان کنید و تمام!


  عوامل موثر بر قیمت قهوه بدون کافئین 

  • قیمت دانه سبز قهوه که تحت تاثیر عرضه و تقاضا، شرایط آب و هوایی، آفات و بیماری ها و نژاد قهوه است.
  • هزینه جداسازی کافئین که شامل روش های مختلفی است که در این روش ها، از حلال ها، آب یا دی اکسید کربن برای استخراج کافئین از دانه های قهوه استفاده می کنند. فرآیند جداسازی کافئین می تواند وزن و کیفیت دانه ها را کاهش دهد و همچنین نیاز به انرژی و تجهیزات دارد.
  • هزینه رست کردن، بسته بندی و حمل و نقل و عرضه قهوه به مصرف کنندگان که تحت تاثیر قیمت های نیروی کار، سوخت و بسته بندی و همچنین مالیات و تعرفه ها قرار می گیرد.
  • ترجیحات و تقاضای مصرف کنندگان برای قهوه بدون کافئین که تحت تاثیر عوامل سلامتی و اجتماعی است. قهوه بدون کافئین، معمولا تقاضای کم تر و قیمت بالاتری نسبت به قهوه معمولی دارد؛ زیرا برخی از مصرف کنندگان آن، عطر و طعم آن را کم دانسته و از لحاظ مزایای سلامتی، آن را غیر مفید می دانند؛ هرچند که امروز این ادعاها رد شده و نادرستی هر کدام صراحتا ثابت شده است.
  • قیمت صادرات و واردات قهوه کافئین زدایی شده که متاثر از عرضه و تقاضای جهانی، نرخ ارز و سیاست های تجاری است.
  • رقابت و تنظیم بازار قهوه خشک که توسط تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و خرده فروشان داخلی و خارجی و همچنین سیاست ها و استانداردهای دولت شکل می گیرد.