/
پربازدیدترین

فیلتر

 • فیلتر ها

 • جستجو
 • قهوه روبوستا

  اگر در بین محصولات قهوه یک فروشگاه بگردید، احتمالا با اسامی و برندهای زیادی مواجه خواهید شد؛ اما واضح ترین چیزی که در هنگام خرید قهوه به خصوص خرید قهوه روبوستا توجه شما رو جلب خواهد کرد، نوع دانه های قهوه مورد استفاده برای تولید آن محصولات است. برای طرفداران قهوه، عبارت هایی مانند "100 درصد روبوستا" ممکن است آشنا به نظر برسند. خرید قهوه روبوستا یکی از گزینه هایی است که پیش روی شما قرار دارد. اما روبوستا چیست؟ چرا خرید قهوه روبوستا طرفدار دارد؟ و خرید قهوه روبوستا چه مزایایی دارد؟

  روبوستا که معمولاً به آن قهوه روبوستا می گویند، گونه ای از گیاهان Coffea canephora است که در کنار قهوه عربیکا، یکی از دو نوع اصلی قهوه است که برای مقاصد تجاری در سراسر جهان کشت می شود. روبوستا نقش مهمی در صنعت قهوه جهان، به خصوص ویتنام ایفا می کند؛ به طوری که این کشور را به دومین کشور تولید کننده قهوه در جهان تبدیل کرده است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که روبوستا، بین 30 تا 40 درصد از تولید جهانی قهوه را تشکیل می دهد و سهم باقی مانده، عمدتاً شامل دانه های عربیکا و مشتقات آن است.

  دانه قهوه روبوستا

  نگاهی دقیق تر به دانه های قهوه روبوستا

  قهوه روبوستا، مشتق شده از دانه های گیاه Coffea canephora، یکی از دو نوع اصلی قهوه است که در سراسر جهان کشت و مصرف می شود. نوع دیگر نیز عربیکا نام دارد. قهوه روبوستا حدود 30 تا 40 درصد از تولید جهانی قهوه را تشکیل می دهد.

  نام "روبوستا"، نشان دهنده ماهیت مقاوم این نوع گیاه قهوه است. روبوستا می تواند در ارتفاعات پایین تر و در آب و هوای مختلف در سرتاسر جهان رشد کند و این موضوع باعث می شود که گونه ای مقاوم تر و قوی تر نسبت به سایر گونه های قهوه باشد. گیاه روبوستا همچنین در برابر آفات، حشرات و شرایط آب و هوایی نامطلوب نیز مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد؛ موضوعی که سبب شده کشت روبوستا در مناطق گسترده تر و متنوع تری انجام شود.

  قهوه روبوستا به طور معمول طعم قوی تر، تلخ تر و اسیدیته کمتری نسبت به قهوه عربیکا دارد. همچنین دارای محتوای کافئین بالاتری است که به طعم متمایز آن کمک می کند. قهوه روبوستا با وجود این که کشت کمتری دارد؛ اما مصرف آن زیاد بوده و اغلب در ترکیبات اسپرسو و قهوه فوری استفاده می شود. برای مثال، قهوه روبوستا در تولید پودر اسپرسو استفاده می شود تا طعمی قوی تر و کرمی غلیظ تر ایجاد کند. برای خرید قهوه اسپرسو روی لینک کلیک کنید.
  مشخصات منحصر به فرد قهوه روبوستا

  قهوه روبوستا به دلیل طعم منحصر به فردش شناخته شده است که آن را از انواع دیگر قهوه متمایز می کند. برخی از ویژگی های کلیدی طعم قهوه روبوستا عبارتند از: 

        

  • طعم قوی و پررنگ قهوه روبوستا

  دانه های قهوه روبوستا معمولاً طعم قویتر و تلخ تری نسبت به دانه های عربیکا تولید میکنند. این طعم، اغلب توسط کسانی که طعم قوی تر قهوه را ترجیح می دهند یا قهوه خور های ماهر، بسیار مورد استقبال قرار می گیرد. 

       

  • نت های خاکی و چوبی 

  دانه های روبوستا طعم های خاکی و چوبی را تداعی می کنند. این طعم ها می توانند کاملا برجسته باشند و به عمق و غنای کلی قهوه کمک کنند. 

      

  • تلخی بالاتر نسبت به قهوه عربیکا

  قهوه روبوستا نسبت به عربیکا محتوای کافئین بیشتری دارد که منجر به افزایش تلخی در طعم و مزه می شود. این ویژگی می تواند برای کسانی که طعم تلخ تری از قهوه خود انتظار دارند، جذاب باشد.

         

  • اسیدیته کمتر در مقایسه با دانه های عربیکا

  در مقایسه با دانه های عربیکا، قهوه روبوستا اسیدیته کمتری دارد و در نتیجه، طعم نرم تر و اسیدی کمتری را ایجاد خواهد کرد. خرید قهوه روبوستا به دلیل اسیدیته کمتر، برای کسانی که به نوشیدنی های اسیدی حساس هستند یا از مشکلات گوارشی مانند ریفلاکس رنج می برند، بسیار گزینه مناسبی است. 

          

  • کرم ضخیم و خامه ای دانه های روبوستا

  دانه های روبوستا وقتی در اسپرسو استفاده می شوند، کرمی غلیظ و خامه ای تولید می کند که مشابه لایه ای کف مانند است و روی شات اسپرسو قرار می گیرد. این کرم غلیظ، مورد توجه علاقه مندان به قهوه است و منجر به ایجاد یک حس مخمل گونه و خوشایند در دهان می شود. این حس دلپذیر در کنار کافئین بالا، دقیقا همان چیزی است که خرید قهوه روبوستا را برای تولید پودر اسپرسو واجب و ضروری می کند.

  انواع دانه قهوه در 3 ظرف

  مهم ترین علل تمایز و برتری قهوه روبوستا

   قهوه روبوستا طعمی منحصر به فرد، قوی، پررنگ، نت های خاکی و چوبی، تلخی بالاتر، اسیدیته کمتر و کرمی غلیظ و خامه ای را ارائه می دهد. این متمایز بودن، قهوه روبوستا را به انتخابی جذاب برای دوست داران قهوه تبدیل کرده و سبب شده است خرید قهوه روبوستا، به اندازه سایر دانه های قهوه، از طرفداران زیادی برخوردار باشد.

  از آن جایی که دانه های عربیکا بافت نرم تر، اسیدیته بالاتر و طعم های مطبوع تری دارند، به طورکلی مرغوب تر در نظر گرفته می شوند. علاوه بر این، در بیشتر مناطقی که رشد و فرآوری قهوه روبوستا را بر عهده دارند، بر روی پردازش خشک (به جای پردازش مرطوب مانند قهوه عربیکا) دانه های روبوستا تمرکز می کنند و در نتیجه، طعم تلخ، خاکی و سوخته تری در هنگام برشته شدن ایجاد می شود.

  ثابت داده شده است که قهوه با فرآوری مرطوب می تواند کیفیت بالاتری نسبت به قهوه معمولی بدهد؛ بنابراین، مقایسه روبوستا با عربیکا گاهی اوقات کاملاً دقیق نیست. برای مثال عربیکا، انواع زیادی دارد که همه کلاس ها قرار نیست آن عطر و طعم افسانه ای که در مورد آن صحبت می شود را ایجاد کنند. چه بسا روبوستا، در مقابل بسیاری از کلاس های عربیکا، عطر و طعمی بهتر و قابل قبول تر داشته باشد!

  اما اگر قصد خرید قهوه روبوستا را دارید، نگران نباشید! با این حال، برای جبران ضعیف تر بودن طعم روبوستا، قهوه روبوستا به طور متوسط نسبت به قهوه عربیکا، دو برابر کافئین بیشتری دارد. (2٪ - 2.5٪ در مقابل 1.1٪ - 1.5٪) بنابراین تهیه ترکیبی مناسب از قهوه روبوستا با عربیکا، باعث ایجاد ترکیبی با کیفیت بالاتر نسبت به قهوه عربیکا می شود. احتمالا تا کنون متوجه شده اید که چرا خرید قهوه روبوستا پرطرفدار است؛ اما فقط کافئین نیست که باعث برتری روبوستا نسبت به سایر انواع قهوه می شود. اگر خرید قهوه روبوستا و تهیه دم نوش از آن را تجربه کرده باشید، حتما متوجه شده اید که روبوستا نسبت به سایر انواع قهوه، فوم و کرم بیشتر و خوش طعم تری ایجاد می کند که نوشیدن آن، بسیار لذت بخش است و یکی از جذابیت های اسپرسو نیز به دلیل همین فومی است که قهوه روبوستا در آن ایجاد می کند. به همین دلیل است که قهوه ایتالیایی (اسپرسو) همیشه دارای درصد قابل توجهی قهوه روبوستا برای افزایش طعم و ایجاد جذابیت بیشتر لایه کرم است.

  اسیدهای کلروژنیک (CGA) و کافئین در افزایش مقاومت گیاهان قهوه در برابر حشرات و آفات نقش دارند. از آن جایی که قهوه روبوستا نسبت به عربیکا در برابر آفات ایمنی بیشتری دارد؛ می توان به این موضوع پی برد که میزان اسید های کلروژنیک و کافئین در قهوه روبوستا بیشتر است. همین موضوع سبب شده است تا کشت قهوه روبوستا با سهولت بیشتری همراه باشد و خرید قهوه روبوستا طرفداران زیادی داشته باشد.


  بیشتر بخوانید: خرید قهوه عربیکا


  یک لیوان پر از دانه قهوه آسیاب نشده

  ترکیب های پر طرفدار قهوه روبوستا

  خرید قهوه روبوستا می تواند به تنهایی یا با خرید سایر انواع قهوه انجام شود و ترکیبی از آن ها تهیه شده؛ سپس دم آوری و مصرف شود. اگر قصد خرید قهوه روبوستا را دارید، بهتر است ابتدا ترکیب مورد علاقه خود را پیدا کنید؛ سپس خرید قهوه روبوستا را انجام داده و یک فنجان نوشیدنی لذت بخش را تجربه کنید. انواع مخلوط های قهوه روبوستا در زیر آورده شده اند:

           

  • ترکیب سنتی روبوستا - عربیکا

  این ترکیب کلاسیک، طعم تند و محتوای کافئین بالاتر دانه های روبوستا را با طعم نرم تر و معطر دانه های عربیکا ترکیب می کند. این ترکیب، قهوه ای متعادل با رایحه ای مطبوع ایجاد می کند. روبوستا و عربیکا در این ترکیب، مانند تکه های پازل عمل کرده و همدیگر را کامل می کنند. بنابراین یک فنجان قهوه بسیار شگفت انگیز به دست می آید که عطر و طعم هر دونوع قهوه را با خود به همراه می آورد؛ کافئین بالایی دارد و اسیدیته آن، متعادل و متناسب است.

           

  • ترکیب اسپرسو

  در تولید اغلب پودرهای اسپرسو، در کنار دانه های عربیکا، از دانه های روبوستا نیز استفاده می شود تا طعمی قوی تر و کرمی غلیظ تر به شات اسپرسوی شما اضافه کنند. ترکیب دانه های عربیکا و روبوستا، طعمی غنی را فراهم می کند که منجر به تجربه یک شات نوشیدنی با عطر و طعم هر دو نوع قهوه و کافئین بالا و فومی غلیظ و خوش طعم می شود. 

           

  • ترکیب رست ایتالیایی

  این ترکیب با الهام از فرهنگ سنتی قهوه ایتالیایی، ترکیبی از دانه های روبوستا و عربیکا را به نمایش می گذارد که بو داده تیره(رست دارک) شده اند. نتیجه حاصل، طعمی پررنگ و دودی با کمی تلخی است که برای کسانی که خواهان یک فنجان قهوه قوی با کافئین بالا و طعمی تلخ هستند، بسیار عالی است. 

            

  • ترکیب رست فرانسوی

  مشابه رست ایتالیایی، ترکیب رست فرانسوی، ترکیبی از دانه های روبوستا و عربیکا است که برشته تیره شده اند تا روغن طبیعی دانه های قهوه را بیرون بیاورند. این ترکیب، طعمی غنی و پررنگ با طعمی کمی دودی ارائه می کند و مناسب کسانی است که از تجربه قهوه قوی تر از موکا استقبال می کنند. ترکیب دانه های قهوه که این گونه رست شده اند، باعث ایجاد اسیدیته ملایم، رنگ خاکی و نت های شکلاتی مشابه موکا می شود.


  انواع دانه قهوه در ظرف های بزرگ

  خواص قهوه روبوستا برای سلامتی 

  قهوه روبوستا، خواص بسیار زیادی برای سلامتی دارد که برخی از آن ها در زیر آورده شده اند:

         

  • کاهش وزن

  حتما تا کنون متوجه شده اید که گنجاندن خرید قهوه روبوستا و مصرف آن در برنامه روزانه تان، چه تاثیرات شگرفی بر سلامتی شما دارد. اما اگر به دنبال یک کاهش وزن آسان و بی دردسر هستید؛ باز هم خرید قهوه روبوستا یکی از بهترین گزینه هاست. قهوه روبوستا میزان بیشتری کافئین در خود دارد که این میزان، تقریبا ۵۰ درصد بیشتر از سایر انواع قهوه است. کافئین یکی از معدود مواد طبیعی است که به کاهش وزن کمک می کند. به همین دلیل است که تقریباً در هر مکمل چربی سوزی، کافئین یافت می شود. کافئین می تواند سرعت متابولیسم بدن را تا حدود 10 درصد افزایش دهد و به این ترتیب، به بدن کمک می کند تا سریع تر چربی بسوزاند.

         

  • کاهش خطر ابتلا به دیابت

  شاید تعجب کنید که خرید قهوه روبوستا و مصرف آن، می تواند تا حد زیادی شما را از دیابت مصون دارد؛ اما این موضوع حقیقت دارد.  دیابت نوع 2، نوعی بیماری گاها ارثی بوده که در حال حاضر، میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار خود قرار داده است. دیابت، با افزایش میزان قند خون شناخته می شود که ممکن است این افزایش در اثر مقاومت به انسولین یا ناتوانی در ترشح انسولین ایجاد شده است. مطالعات نشان داده است افرادی که به طور روزانه قهوه می نوشند، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در آن ها کاهش یافته است. بخشی از این اثر به توانایی کافئین در افزایش متابولیسم بدن و چربی سوزی مربوط است.

            

  • درمان افسردگی و استرس

  فشار و تنش بیش از حد می تواند منجر به بروز افسردگی و استرس شود. استرس در طولانی مدت، اثرات مخربی بر روی سیستم بدن باقی می گذارد. برای مثال، استرس مداوم با افزایش سطح ترشح کورتیزول از غدد فوق کلیه، باعث پروتئولیز(تجزیه پروتئین های خون) شده و مشکلاتی از جمله کاهش سطح ایمنی بدن، خیز(اِدِم) و ... را ایجاد می کند.  از طرف دیگر افسردگی، لذت یک زندگی آرام و شاد را از شما خواهد گرفت. مقالات منتشر شده در سال های اخیر نشان داده اند که نوشیدن قهوه به طور منظم می تواند به مقابله با افسردگی کمک کند.

  کافئین موجود در قهوه، سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند و تولید دوپامین، سروتونین و نورآدرنالین را افزایش می دهد. این انتقال دهنده های عصبی نقش مهمی در بهبود خلق و خو دارند و بنابراین از افسردگی جلوگیری می کنند. بنابراین قهوه روبوستا که کافئین بیشتری دارد، هم در بهبود افسردگی نقش به مراتب پررنگ تری داشته و هم می تواند استرس را تا حد زیادی از شما دور کند؛ به همین دلیل خرید قهوه روبوستا و مصرف آن، پیشنهاد ما به شماست.
  • درمان سرطان

  قهوه حاوی ترکیبات خاصی مانند اسید های کلروژنیک است که ثابت شده از انواع خاصی از سرطان مانند سرطان سینه، سرطان آندومتر رحم، سرطان روده بزرگ، کبد و سرطان رکتوم پیشگیری می کند. دلیل اصلی این موضوع به سرشار بودن قهوه روبوستا از ترکیبات ضدسرطان و ضد التهابی بر می گردد. این ترکیبات ضد التهابی به جلوگیری از بروز سرطان های مختلف کمک می کنند. بنابراین اگر نمی خواهید به این گونه بیماری ها دچار شوید، خرید قهوه روبوستا را امتحان کنید تا در کنار  عطر و طعمی لذت بخش، سلامتی خود را نیز تضمین کنید.

         

  • ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی

  اگر خرید قهوه روبوستا و مصرف آن را امتحان کنید، متوجه خواهید شد که این قهوه، از جمله نوشیدنی های ادرارآور است. به این معنی که باعث افزایش برون ده ادرار می شود و ممکن است با تکرر ادرار رو به رو شوید. البته آرامش خود را حفظ کنید! این تاثیر آنقدری نیست که شما را آزار دهد و به صورت مداوم نیاز به دفع ادرار داشته باشید. این در حالی است که همین تاثیر اندک، تضمین می کند که سموم و باکتری های موجود در سیستم ادراری یا حتی خون شما شما، به راحتی و به سرعت به شکل ادرار دفع شوند.

             

  • افزایش شادابی و انرژی روزانه

  اگر در زمان خرید قهوه روبوستا به بسته بندی آن توجه کنید، متوجه خواهید شد که قهوه روبوستا، حاوی مقادیر بسیار بالایی از ترکیبی به نام کافئین است که پرمصرف ترین ترکیب روانگردان در جهان است. وقتی قهوه مصرف می کنید، کافئین موجود در آن، جذب جریان خون می شود. هنگامی که کافئین وارد مغز می شود، گیرنده یک انتقال دهنده عصبی مهاری به نام آدنوزین را مسدود می کند. وقتی این اتفاق می افتد، میزان سایر میانجی های عصبی از جمله نوراپی نفرین و دوپامین افزایش می یابد که نهایتا منجر به افزایش تحریک نورون های مغزی می شود. در نتیجه این رویداد، سطح انرژی، خلق و خو، زمان واکنش به محرک ها و عملکرد شناختی فرد تا حد زیادی بهبود می یابد.


  یک فنجان دانه قهوه روبوستا

  قیمت قهوه روبوستا به چه عواملی بستگی دارد؟

  قهوه روبوستا، یکی از دو گونه تجاری معروف قهوه است که در سطح جهان توزیع و فروخته می شود. این نوع قهوه، معمولاً ارزان‌ تر و تلخ‌ تر از قهوه عربیکا است و بیشتر در قهوه‌ های فوری و مخلوط‌ های اسپرسو استفاده می‌ شود. قیمت قهوه روبوستا تحت تاثیر چندین عامل است که عبارتند از:

            

  • شرکت تولید کننده:

  با توجه به گستردگی مناطق کشت قهوه و پرطرفدار بودن این محصول، به طبع شرکت های زیادی در زمینه تولید و فرآوری قهوه فعالیت می کنند. بنابراین اگه به دنبال طعم واقعی قهوه روبوستا هستید، باید بهترین شرکت های تولیدکننده در این زمینه را پیدا کنید. ما در سایت قهوه خانه، به عنوان یک باریستای همراه برای شما، تمامی برندهای خوب و سرشناس در زمینه قهوه روبوستا را شناسایی و کالاهای آن ها را موجود کرده ایم تا به آسانی و با خیال راحت، از خرید قهوه روبوستا و نوشیدن آن لذت ببرید.

          

  • محل فروش:

  بازار رقابتی امروز، مسبب پیدایش تعداد زیادی آنلاین شاپ و فروشگاه در زمینه فروش قهوه شده است. بنابراین شناخت مناسب ترین محل برای خرید قهوه روبوستا بسیار مهم است؛ چرا که فاکتورهایی مانند تازگی قهوه، برندهای طرف قرارداد، میزان تخفیف و ... به محل خرید شما بستگی دارد. ما در آنلاین شاپ قهوه خانه تلاش کرده ایم تا ضمن کنترل و حفظ دقیق شرایط نگهداری قهوه، هم تازگی دانه های قهوه را حفظ کنیم و هم قهوه ها را با تخفیف خوبی به دست مشتریان خود برسانیم.

            

  • تقاضای جهانی:

  با افزایش هزینه زندگی در سراسر جهان، مصرف‌کنندگان به دنبال گزینه‌ های ارزان‌ تر قهوه هستند که باعث افزایش تقاضای قهوه روبوستا شده است. همچنین، برخی از تولید‌کنندگان و برندهای قهوه سعی دارند با استفاده از بیشترین قهوه روبوستا در ترکیبات خود، هزینه‌ های خود و مصرف کنندگان را کاهش دهند.

          

  • تولید جهانی:

  تولید قهوه روبوستا به شدت تحت تاثیر شرایط آب و هوایی و بیماری‌ های گیاهی است. برخی از کشور‌ های بزرگ تولیدکننده قهوه روبوستا عبارتند از: برزیل، ویتنام و اندونزی. 

            

  • خشکسالی:

  در سال ۲۰۲۳، خشکسالی شدید در برزیل باعث کاهش ۴۰ درصدی تولید قهوه روبوستا در این کشور شده است. همچنین، پدیدۀ ال نینیو که باعث تغییرات نامطلوب در دما و بارش در منطقۀ جنوب شرق آسیا می شود، ممکن است تولید قهوه روبوستا را در ویتنام و اندونزی به شدت کاهش دهد.

           

  • قابلیت پایداری:

  قابلیت پایداری گیاه قهوۀ روبوستا نسبت به آفات، بیماری ها و تغییرات آب و هوایی بالاتر از گیاه قهوه عربیکا است. به همین دليل، بعضي از كشور هاي توليد كننده سعي دارند با افزایش کشت دانه های روبوستا، به توليد پايدارتري دست يابند. اين امر مي تواند منجر به افزايش عرضه و كاهش قيمت قهوه روبوستا شود.

  کیفیت دانه قهوه روبوستا

  کیفیت دانه قهوه روبوستا

  کیفیت دانه قهوه روبوستا تحت تاثیر عوامل مختلفی است که می‌ توان آن‌ ها را به دسته‌ های زیر تقسیم کرد:

            

  • عوامل محیطی:

  شرایط آب و هوایی، نوع خاک، توپوگرافی و نزدیکی به آب‌ های سطحی بر روی ترکیب شیمیایی، فعالیت آنزیمی، رشد و بلوغ دانه‌ ها و در نتیجه بر روی خصوصیات حسی قهوه روبوستا اثر می‌ گذارند. به طور کلی، قهوه روبوستا در مناطق گرمسیر و در ارتفاعات پایین‌ تر از ۱۰۰۰ متر کشت می‌ شود. این نوع قهوه مقاوم‌ تر به خشکسالی، گرما، سرما و بیماری‌ های گیاهی است.

            

  • عوامل کشاورزی:

  انتخاب شیوه و نوع کوددهی، آبیاری، برداشت و جمع‌ آوری دانه‌ ها نیز بر کیفیت قهوه روبوستا تأثیر دارند. نوع قهوه روبوستا باید با شرایط محل کشت سازگار باشد و دارای خصوصیات کمّي و کيفي مناسب باشد. کوددهي مناسب مي تواند به افزايش عملكرد و كيفيت قهوه كمك كند. آبياري نيز در شرايط خشكسالي يك عامل مؤثر در حفظ كيفيت قهوه است. برداشت و جمع‌ آوري دانه ها در زمان مناسب و با رعايت اصول بهداشتي نيز از عوامل مؤثر در كيفيت قهوه هستند.

            

  • عوامل پس از برداشت:

  فرآیندهای پس از برداشت شامل مواردی همچون خشک کردن، پالایش، دانه‌ بندی، بسته‌ بندی، انبارداری و حمل و نقل است. این فرآیندها باید با دقت و کنترل انجام شوند تا از تغییرات شکل، رنگ، رطوبت، ترکیب شیمیایی و خصوصیات حسّى دانه‌ های قهوۀ روبوستا جلوگیرى شود. خشک کردن‌، یکی دیگر از فرآیندهایی است که قهوه پس از برداشت باید پشت سر بگذارد. خشک کردن باید به گونه‌ای انجام شود که رطوبت دانه‌ها به حد مطلوب (حدود ۱۲ درصد) برسد تا از فرآیندهای فساد، تخمیر و اکسیداسیون جلوگیری شود. پالایش، دانه‌ بندی و بسته‌ بندی نیز باید با رعایت استانداردهای کیفی انجام شوند تا از آلودگی، آسیب و از دست رفتن خصوصیات قهوه جلوگیری شود. انبارداری و حمل و نقل نیز باید در شرایط مناسب دما، رطوبت و هواگیری صورت گیرد تا تغییرات کیفی دانه های قهوه به حداقل میزان خودش برسد.