/
پربازدیدترین

فیلتر

 • فیلتر ها

 • جستجو
 • قهوه عربی

  در دنیای قهوه، انواع بسیار خوشمزه ای برای انتخاب وجود دارد. هنگام انتخاب بهترین دمنوش ها برای خود، مهم است که نوع قهوه ای را که ترجیح می دهید، بدانید. آیا قهوه عربیکا را دوست دارید؟ یا با روبوستا موافق تر هستید؟ علاوه بر این، آیا انواع مختلفی از دانه های قهوه عربیکا وجود دارد؟ در این میان قهوه عربی چیست و آیا همان قهوه عربیکا است؟ این سوالات و سوالات مشابه دیگر، اطلاعات ابتدایی هستند که در هنگام خرید قهوه عربی باید به خوبی از آن ها اطلاع داشته باشید. در زیر، همه این سوالات و موارد دیگر را پوشش خواهیم داد تا برای خرید قهوه عربی دچار سردرگمی نشوید. به این ترتیب، برای پیدا کردن قهوه مناسب برای هر روز صبح تان، دیگر کار سختی نخواهید داشت!

  یک فنجان قهوه عربی و یک جزوه

  قهوه عربی در مقابل قهوه عربیکا

  اگر تا به حال تبلیغ یک قهوه عربیکای ممتاز را دیده یا به برندهای خوشمزه قهوه عربیکا نگاه کرده باشید، ممکن است برایتان این سوال پیش آمده باشد که اصطلاح عربیکا در واقع به چه معناست؟ در واقع نام عربیکا بسیار شبیه به نام کشور عربستان است. مارک های قهوه عربیکا در طیف وسیعی از رست ها، طعم ها و سبک ها وجود دارند. پس آیا تمام این انواع قهوه عربیکا از عربستان می آیند؟ 

  از نظر فنی خیر. امروزه دانه های قهوه عربیکا توسط کشاورزان در مناطق سرسبز در سراسر جهان کشت میشوند. با این حال، باید یک سفر دور و دراز به گذشته داشته باشیم؛ به زمانی که گیاهان اصلی قهوه عربیکا از خاورمیانه و آفریقا به خصوص اتیوپی امروزی شهرت و آوازه خودشان را آغاز کردند.

  دانه های قهوه عربیکا، اصلی ترین گونه قهوه هستند. حتی می توان این موضوع را میزان کشت بالای ۶۰ درصدی قهوه عربیکا متوجه شد. با وجود این میزان کشت، قهوه عربیکا برای سالهاست که گونه غالب قهوه و اصلی ترین جزء از یک فنجان قهوه شناخته می شود. ملت های عربی نیز قرن هاست که به کشت قهوه می پردازند. در واقع، بسیاری بر این باورند که قهوه بیش از 700 سال است که وجود داشته است. برای خرید قهوه عربیکا به منوی دسته بندی مراجعه نمایید.

  از نظر تاریخی، قهوه عربیکا(Arabica)از اتیوپی منشا گرفته است. به احتمال زیاد، از منطقه کافا آمده و از این رو نام قهوه نیز از آن گرفته شده است. اصطلاحات مختلفی برای قهوه وجود دارد که بسیاری از آنها از مکان های نزدیک به مراکز کشت و صادرات قهوه می آیند. قهوه عربیکا، ابتدا در قرن پانزدهم در حال رشد وحشی در منطقه کافا کشف شد. پس از کشف، این نوع قهوه به سایر نقاط جهان عرب گسترش یافت؛ اما عمدتاً در یمن رایج بود.

  تاجران، ملوانان، بازرگانان و صادرکنندگان، قهوه را رواج دادند و آن را با کشتی ها در سراسر جهان توزیع کردند. به زودی، پرورش دهندگان قهوه شروع به پرورش انواع منحصر به فرد قهوه عربیکا و صادرات دانه های قهوه کردند. سرانجام، قهوه به سطح شهرت و خوش نامی رسید که امروزه نیز آن را حفظ کرده است. 


  تفاوت قهوه عربی یا عربیکا در چیست؟

  وقتی صحبت از خرید قهوه عربی می شود، بسیاری از افراد که تنها آشنایی مختصری با دنیای وسیع قهوه دارند، ذهنشان به سمت قهوه عربیکا می رود. زمانی که بحث تفاوت قهوه عربی در مقابل قهوه عربیکا به میان می آید، این شرایط می تواند کمی گیج کننده باشد. قهوه عربی از نظر فنی بیشتر یک روش تهیه قهوه است که از کشور عربستان می آید. سوای از این، به هر قهوه ای که منشا آن عربستان باشد، قهوه عربی می گویند. البته باید این موضوع را در نظر گرفت که بیشتر قهوه های تولید شده در کشورهای عرب، نوعی قهوه عربیکای خوب هستند؛ در نتیجه، خرید قهوه عربی می تواند تا حد زیادی به منزله خرید قهوه عربیکا باشد.

  با این حال، تمام قهوه عربیکا از عربستان نمی آید. دانه های قهوه عربیکا در برزیل، هاوایی، اندونزی و ... نیز کاشته می شوند. اما شاید بپرسید که چرا منشا یک قهوه تا این حد حائز اهمیت است؟ نه فقط قهوه خورهای ماهر، بلکه هرکسی می تواند تفاوت در عطر و طعم قهوه هایی که از منشا های مختلف می آیند را درک کند. تنها کافی است که آن ها را در کنار هم بچشید تا به این گوناگونی در نت ها و رایحه ها پی ببرید. حالا که با اهمیت این موضوع آشنا شدید، می توانید بفهمید که چرا قهوه عربی به شهرت رسیده است. عطر و طعم خاص قهوه عربی با نت های کاراملی و شکلاتی و چوبی، همان چیزی است که خرید قهوه عربی را پرطرفدار کرده است. 

  محبوب ترین نوع قهوه عربی برای طرفداران خرید قهوه عربی، قهوه خاولانی است. این نوع قهوه، در عربستان سعودی در منطقه جنوب غربی جزان کشت می شود. جزان، منطقه ای سرسبز و کوهستانی است که بیش از 50000 درخت قهوه را در خود جای داده است و قهوه باکیفیت تولید می کنند.


  بیشتر بخوانید: خرید قهوه فوری


  یک فنجان قهوه عربی و یک ظرف خرما

  قهوه عربیکا چیست؟

  قهوه عربیکا از دانه های گیاه Coffea Arabica تهیه می شود. منشا قهوه عربیکا در ارتفاعات اتیوپی است. این قهوه به دلیل عطر و طعم ملایم و عالی، محبوب ترین نوع قهوه در جهان است. بیش از 60 درصد قهوه تولید شده در سراسر جهان از نوع عربیکا است.

  پس از عربیکا، روبوستا در جایگاه دوم قرار گرفته است. قهوه روبوستا از دانه های گونه های گیاهی قهوه کانِفورا به دست می آید. قهوه روبوستا در مقایسه با قهوه عربیکا، طعم قوی تر و تلخ تری دارد. دلیل محبوبیت روبوستا به سال ها پیش باز می گردد؛ زمانی که در طی یک اپیدمی زنگ زدن گیاهان قهوه، بسیاری از درختان قهوه عربیکا از بین رفتند و روبوستا که مقاومت بیشتری در برابر آفت ها داشت، در صدر تولیدات قهوه قرار گرفت.

  قهوه روبوستا در برابر زنگ برگ قهوه مقاوم است، به همین دلیل نام آن Robusta به معنای قوی است. اگرچه بسیاری موافقند که این نوع قهوه از نظر طعم عملکرد ضعیف تری دارد؛ اما گونه روبوستا، گیاهان سرسخت تری هستند و نسبت به خشکی و سایر ریسک فاکتور های محیطی مقاوم ترند. همچنین قهوه روبوستا نسبت به قهوه عربیکا کافئین و اسیدیته بیشتری دارد.


  تاریخچه قهوه عربیکا

  اکثر مردم بر این باورند که قهوه عربیکا، نام خود را از صادرکنندگان و پرورش دهندگانی گرفته است که افرادی را در حال نوشیدن قهوه در کشورهای عرب پیدا کردند. آن ها که به دنبال نامی برای این محصول بودند، عربیکا را به آن نسبت دادند. اگرچه قهوه در اصل در اتیوپی رشد می کرد، اما در آنجا به عنوان نوشیدنی استفاده نمی شد. در عوض، قبایل اورومو از دانه ها برای غذا خوردن استفاده می کردند. این دانه ها اغلب خرد شده و با چربی مخلوط می شدند. سپس آنها را به عنوان محرک می خوردند.

  برخی معتقدند که قبایل مسافر، قهوه را کشف کردند و تجارت آن را در عربستان آغاز کردند. هنگامی که قهوه به عربستان رسید، دانشمندان عرب آن را برای تهیه نوشیدنی دم کردند. آنها متوجه شدند که قهوه به آنها کمک می کند ساعت های طولانی تری کار کنند. از آنجا، نوشیدن قهوه به یک روش رایج تبدیل شد. از آنجایی که دانه های قهوه احتمالاً برای اولین بار در عربستان به نوشیدنی تبدیل شده است، منطقی است که این منطقه با نام و اصالت قهوه ارتباط زیادی داشته باشد. پس از آن که قهوه در عربستان رواج یافت، صادرات قهوه به سایر مناطق آغاز شد. خرید قهوه عربی، از همان زمان رواج یافت و به طرفداران خرید قهوه عربی در کشورهای مختلف پدیدار شدند.


  یک فنجان قهوه عربی روی دانه های قهوه دارک

  هنگام خرید قهوه عربی به چه نکاتی توجه کنیم؟

  پیش از خرید قهوه عربی، باید به چندین نکته توجه داشته باشید. خرید قهوه عربی یا هر نوع قهوه دیگر، یک مهارت است که باید آن را کسب کنید تا بتوانید بهترین گزینه را از میان گزینه های موجود و در دسترس انتخاب کنید. ما برایتان مهمترین موضوعات در رابطه با خرید قهوه عربی را جمع آوری کرده ایم:

  • طعم قهوه

  قهوه عربیکا می تواند انواع و اقسام طعم های مختلف را داشته باشد. این موضوع تا حد زیادی بستگی به محل رشد و نحوه کشت آن دارد. علاوه بر این، سطح برشته شدن دانه های قهوه و روش نگهداری و پردازش کردن مورد استفاده قبل از برشته کردن نیز باید در نظر گرفته شود.

  قهوه ممتاز عربی باید طعمی لطیف و شیرین با رایحه هایی از کارامل، شکلات یا نت های آجیلی داشته باشد. برخی از قهوه های عربی حتی طعم های میوه ای، گلی یا ادویه دار را به نمایش می گذارند. قهوه عربی همچنین دارای اسیدیته ملایم و مطبوع و حداقل تلخی است. این مشخصات تا حد زیادی به مشخصات عطر و طعم دانه های عربیکا شباهت دارند. دلیل آن را هم قبلا ذکر کردیم.

  از طرف دیگر، نحوه دم کردن قهوه نیز مهم است. قهوه عربی، شیوه دم کردن مخصوص به خود را دارد که با سایر انواع قهوه متفاوت است. برای طرفداران خرید قهوه عربی، روش دم کردن آن نیز حائز اهمیت است؛ چرا که قهوه عربی با این روش خاص دم کردن نیز شناخته می شود. جلوتر این روش را توضیح خواهیم داد.


  • پایبندی به سنت ها

  طرفداران خرید قهوه عربی، فرهنگی که در پشت این نوع قهوه نهفته است را نیز پاس می دارند. قهوه عربی، ریشه در فرهنگ و سنت خاورمیانه و عرب دارد و محبوب ترین نوع قهوه دم شده در خاورمیانه است.

  مراسم قهوه عربی در اعیاد سنتی عربی و مناسبت های خاص مانند رمضان و سایر اعیاد، جایگاه برجسته ای دارد و برای نشان دادن میهمان نوازی و پذیرایی سخاوتمندانه از مهمانانی که به خانه می آیند، در خدمت گرفته می شود. قهوه عربی یک میراث فرهنگی ناملموس کشورهای عربی است که توسط یونسکو نیز تأیید شده است. حالا می توانید بفهمید که چرا خرید قهوه عربی، یک از پرطرفدارترین گزینه های خرید قهوه در خاورمیانه است.

  یکی از مشهورترین مثال های آن به جام جهانی 2022 قطر باز می گردد. یکی از پرطرفدارترین گزینه های قطر برای پذیرایی ها در این مراسم، قهوه عربی بود. به این نوع قهوه به عربی قهوا (قهوا، گهوا) می گویند و یکی از نوشیدنی های اصلی منطقه خلیج فارس از جمله قطر است.این نوشیدنی، ملایم و کمی تلخ بوده و با طعم های هل و زعفران نیز سرو می شود.


  • تاریخچه قهوه عربی

  برای اعراب، تهیه قهوه یک سنت مهم است. از تهیه قهوه تا سرو آن، آیین سنتی بسیار جدی ای را شامل می شود. اگرچه قهوه ساز های برقی موجود در بازار، کار دم کردن قهوه را تا حد زیادی آسان کرده اند، اما همیشه تقاضا برای قهوه سازهای سنتی وجود دارد. این موضوع برای کسانی که خرید قهوه عربی و نوشیدن آن برایشان مهم است، اهمیت دو چندان پیدا می کند. گفته می شود که هر خانواده عرب، به تهیه قهوه به روش سنتی آن، توجه زیادی دارد. پایبندی به همین سنت هاست که خرید قهوه عربی را به گزینه ای سرشناس و معروف تبدیل کرده است. حتی در تهیه و سرو قهوه نیز اصول مخصوصی وجود دارد. برای مثال قهوه عربی در یک قهوه جوش مخصوص با اندازه بزرگ دم می شود.

  همه چیز، از جمله رست کردن دانه ها، به صورت تازه انجام شده و از قبل تهیه نمی شوند. اولین فنجان قهوه به بزرگ ترین فرد خانواده داده می شود. همچنین، به جزئیات دیگر نیز توجه داشته باشید. هرچند قهوا با دست چپ در فنجان ریخته می شود، باید فنجان را با دست راست تحویل دهید. هرگز فنجان را با دست چپ خود تقدیم نکنید. فقط یک سوم تا یک دوم فنجان پر می شود. قبل از نوشیدن یک جرعه، باید فنجان را به آرامی بچرخانید. این نشان می دهد که اگرچه قطر کشوری است که به سرعت به سمت مدرنیته حرکت می کند، اما مردم این کشور همچنان به سنت و میراث توجه زیادی دارند و برای شیوه خرید قهوه عربی و همچنین شیوه سرو و نوشیدن آن، ارزش زیادی قائلند.


  • موثر بر سلامتی انسان

  قهوه عربی کالری صفر دارد و برای هضم غذا و همچنین برای رفع خستگی بسیار مفید است. زعفران موجود در قهوه عربی، حاوی بسیاری از مواد مغذی و ضروری برای بدن است. زعفران برای تقویت سیستم ایمنی بدن، تولید انرژی و تولید رگ های خونی(آنژیوژنز) و همچنین برای حفظ سلامت چشم و پوست بسیار مفید است. همچنین در کاهش استرس روانی نیز تاثیر دارد. قهوه عربی نه تنها بدن را شاداب می کند؛ بلکه ذهن را نیز شاداب می کند و مصرف روزانه آن، به کاهش وزن بی دردسر و ساده کمک زیادی می کند. لازم نیست کار خاصی بکنید! فقط خرید قهوه عربی را انجام دهید و به صورت روزانه از آن نوشیدنی تهیه و مصرف کنید و تمام! پس از مدتی، متوجه کاهش وزن خود خواهید شد. این موضوع از لحاظ علمی ثابت شده است. قهوه عربی با افزایش میزان متابولیسم پایه بدن، مصرف انرژی را در بدنتان افزایش خواهد داد که منجر به سوخت و ساز بافت چربی بدنتان خواهد شد و در طولانی مدت، یک لاغری آسان را تجربه خواهید کرد. کارشناسان بهداشت می گویند که قهوه عربی به دلیل مصرف چربی های خون، برای کنترل فشار خون نیز تا حد زیادی مفید است.


  • طرز تهیه قهوه عربی

  پس از خرید قهوه عربی، نوبت به تهیه و سرو آن می رسد. اگر برای شما هم سوال شده است که چگونه می توانید قهوه عربی را به سبک سنتی تهیه کنید، با ما همراه باشید تا همه زیر و بم های آن را برایتان بازگو کنیم. برشته کردن دانه های قهوه با یک قاشق بزرگ (به عربی میهماز) انجام می شود. ابتدا مقدار مناسبی از دانه های قهوه سبز باید برشته شوند. پس از برشته شدن، با قرار دادن آن ها در یک ظرف چوبی (نام عربی - mubarid) خنک می شوند. پس از سرد شدن دانه ها، از هاون به خصوص یک هاون کوچک (به عربی هاوان) برای آسیاب کردن دانه های رست شده استفاده می شود. ریتم سنگ زنی نیز کمی موسیقی به آیین سنتی می افزاید. دانه های قهوه باید به یک پودر ریز آسیاب شوند. اگر وقت ندارید که این کار را با هاون انجام دهید، می توانید از آسیاب های قهوه استفاده کنید.

  به عنوان یک علاقه مند به خرید قهوه عربی، حتما می دانید که یک ظرف جداگانه برای تهیه و دم آوری قهوه عربی وجود دارد. در یک قهوه جوش بزرگ (خمره به زبان عربی) به مقدار لازم آب می جوشانند و دانه های آسیاب شده را به آن اضافه می کنند. سپس هل و زعفران و میخک و برگ شیبا را به مقدار مناسب آسیاب کرده و به آن اضافه می کنند. هل مقدار بیشتری استفاده می شود؛ در حالی که زعفران فقط کمی مورد نیاز است. پس از اضافه شدن مواد، آنها را به مدت 20 دقیقه روی حرارت ملایم بجوشانید و سپس آنها را به قهوه جوش (به عربی Dallah) منتقل کنید تا سرو کنید. قهوه را با استفاده از الیاف نخل یا صافی معمولی در قوری قهوه صاف کنید.

  قهوه عربی از دیگ قهوه در یک فنجان کوچک به سبک سنتی ریخته می شود. بر طبق سنت، فقط نیمی از فنجان با قهوه پر می شود. در ضمن، قهوا در هنگام سرو و تهیه شیرین نمی شود و معمولا با خرما یا شیرینی دلخواه مصرف خواهد شد.


  بیشتر بخوانید: راهنمای خرید قهوه

  دانه های قهوه رنگ روشن


  قیمت قهوه عربی به چه عواملی وابسته است؟

  1.عربیکا یا روبوستا

  عربیکا و روبوستا، اصطلاحاتی برای نام خاص دانه های قهوه هستند. 70 درصد از قهوه تولید شده در جهان قهوه عربیکا است. با اینکه روبوستا، یا قهوه کافورا، بازار کوچکتری را به خود اختصاص داده است؛ اما همچنان در برخی کشورها، به ویژه ایتالیا، استفاده می شود. روبوستا کافئین بیشتری دارد و در آب و هوای گرم‌ تر و در ارتفاعات پایین‌ تر رشد می‌ کند. همین موضوع می تواند قیمت قهوه عربی را تحت تاثیر قرار دهد. هرچه درصد روبوستا در قهوه عربی ای که خریداری می کنید بیشتر باشد، به طبع قیمت محصول ذکر شده متعادل تر و ارزان تر خواهد بود. 


  2.میزان رست شدن دانه ها

  زمان رست شدن، مدت زمان برشته شدن دانه های قهوه را نشان می دهد. به طور کلی، قهوه‌ های برشته‌ شده به صورت لایت، اسیدیته بیشتری داشته و در مقایسه با رست های مدیوم و دارک، بیشتر طعم اصلی قهوه را حفظ کرده اند. در مقابل، قهوه های دارک رست، نت های برشته و تلخ بیشتری به همراه خواهند داشت.


  3.طعم قهوه

  عطر و طعم قهوه، از آن دست ویژگی هاست که تحت تاثیر پارامترهای زیادی قرار می گیرد و تغییری حتی کوچک در شیوه بسته بندی، نگهداری، حمل و نقل و رست کردن دانه ها، به تغییراتی بزرگ در عطر و طعم قهوه عربی منجر خواهد شد. بنابراین لازم است در هنگام خرید قهوه عربی، سعی کنید قهوه ای را خریداری کنید که اولا تازه بوده و مدت زمان زیادی از تهیه و رست شدن آن نگذشته و ثانیا بسته بندی مناسب و نام تجاری معتبر و شناخته شده ای داشته باشد. ما، در این مجموعه تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا با بررسی دقیق و ریزبینانه انواع برندها، راه شما برای خرید قهوه عربی و لذت چشیدن یک فنجان قهوه عربی بی همتا را هموار کنیم.


  4. اصالت قهوه

  اصل و نسب بدین معناست که منشا قهوه ای که قصد خریداری آن را دارید، از کدام کشور است؟ منشأ تک، به این معنی است که همه دانه ها از یک کشور آمده اند و معمولاً چنین قهوه هایی گران تر خواهند بود. دانه های مورد استفاده در قهوه های ترکیبی یا چند منبع، از دو یا چند کشور مختلف تهیه می شوند. توجه به این نکته مهم است که حتی اگر قهوه برچسب "تک منشأ" داشته باشد، می تواند ترکیبی از مناطق یا مزارع مختلف باشد. اما با این حال، طعم یک دست تری در مقایسه با قهوه های چند منبع در اختیار شما می گذارد.


  5.تازگی آسیاب دانه های قهوه

  حقیقت این است که زمانی که دانه های قهوه کامل آسیاب شوند، فقط یک ساعت قبل از بیات شدن دوام می آورند.  آسیاب کردن قهوه آن را در برابر عناصری که باعث خراب شدن آن می شوند، آسیب پذیرتر می کند، بنابراین مهم است که قهوه خود را فقط در صورت نیاز و زمانی که به آن نیاز دارید آسیاب کنید. در غیر این صورت، در معرض خطر سرو قهوه کهنه ای قرار می گیرید که فاقد طعم و عطری است که مشتریان شما انتظار دارند یا خودتان می خواهید بچشید. برخلاف برخی توصیه های رایج، نگهداری قهوه آسیاب شده در یخچال عمر آن را طولانی نمی کند و حتی می تواند قهوه را در معرض رطوبت قرار دهد و بوی سایر غذاها را جذب کند.

  بنابراین از خرید قهوه عربی آسیاب شده بپرهیزید، مگر اینکه به شکلی صحیح بسته بندی شده و به شدت در برابر عوامل مثل رطوبت، اکسیژن، نور و ... حفظ شوند. اهمیت خرید قهوه عربی از برند معتبر، در همینجا مشخص می شود. شاید در نگاه اول، وجود بسته بندی مناسب، یک هزینه اضافی به نظر برسد؛ اما این موضوع، یکی از مهمترین مشخصه ها در حفظ کیفیت و تازگی عطر و طعم قهوه است.